Csatornarendszer felújítása

A Gablenz Csatorna Rendszer Chemnitz belvárosában felújítása után,
amely 19OO körül épült és 1992 és 1997 között teljes felújításra került.

Chemnitz egy vezető ipari város Szászországban, amely az Ora hegység lábánál fekszik. Az árvízvédelem okán, mivel számos folyó és folyam szeli át a várost, alá lett csatornázva. Az alig észrevehető Gablenz patak is - árvíz idején - zuhogó folyamként szeli át a belvárost, délről nyugatra.

A földalatti csatornahálózat arra is szolgál, hogy a város szennyvizét elvezesse. A boltozatos csatorna egy autosztráda mentén halad, amelyen teherforgalom bonyolódik, és bevásárló központok, szállodák, konferencia központok és egyéb kommunális komplexumok borítják.

19OO körül épült és a következő 9O évben komplex rendszerré fejlődött. Magába foglal különböző oldalági becsatlakozást, amely a beton-fedést illetően a legkülönfélébb, a nagyobb forgalmi teher, a közbenső részek és hordozó elemek következtében. 1988-ig a karbantartása majdnem csak "kozmetikai beavatkozásra" korlátozódott.

A Gablenz Csatorna Rendszer
teljes felújítása
5 fázisban

 Fázisok Hossz (m)  Év
1 500 1992
2 500 1994
3 750 1995
4 660 1996
5 700 1997

Mintahogy 1991-ben elter-vezték, a csatorna-rendszer egy szakaszának felújítása előtt, átfogó tanulmány készült. A konklúzió az volt, hogy teljes felújítás szükséges. A károsodásról szóló jelentés vízbetörésekről, korrodált fém-, és betonfelületről, olajbefolyásokról és beomlásokról szólt.

Szerkezet-tervezés

A Gablenz csatorna 3,1 km hosszú, boltozott szerkezetű, 5,15 m széles, 2,7 m-es csúcsmagas-ággal. Két járda szegélyezi, a csatorna klinker téglával volt bélelve, mivel a csatorna maga is természeti kőböl, klinker téglából és beton-ból összetevődő szerkezet. A beton fedél vastagsága a csator-na fölött váltakozó, 3O és 8O cm között.

A felújítás

Az esetenként vízeséssé duzzadó Gablenz patak szükségessé tette a víz visszatartást, egy gát formájában, négy túlfolyó (5O cm átmérőjű) csővel.

A központba egy 3x3 m-es bejáratot kellett vágni a csatorna mennyezetén.

Először a boltozatot vízsugárral, illetve homokkal szórták, majd felhordtak

két rétegben VANDEX UNIMÖRTEL 1 Z-t, nedveset a nedvesre.
A első réteg el lett húzva, és így egy nyitott textúrát kaptunk, míg a második réteg le lett simítva vagy éppen ecsettel simára elkenve. A felületi viszonyoktól függően a teljes rétegvastagság 2 és 3 cm között változott.
Egy brigád 6 szakmunkásból ált, amelyből 2 felület-előkészítést végzett, és 4 hordta fel a VANDEX UNIMÖRTEL 1 Z-t. A napi termelés 100-200 m2 kész réteg volt. A második lépés a járdák a csatorna bevonása volt és az alap javítása, mint ahogy a 3. ára mutatja.
A patak-csatorna előregyár-tott, egyenként 2 m hosszú elemekből épült. Az ívek fal-szerkezetből vannak. A klin-ker téglák, úgy a csatorna bélésben, mint az ágyazatban VANDEX UNIMÖRTEL 1 Z habarcsba lettek fektetve. Ily módon 500 fm csatorna lett újjáépítve évente.

    Vissza